OM azonosító: 032398
„Megvalósult Magyarország Kormányának támogatásával”
Határtalanul 2023 május 8-11.
A 7. évfolyam kirándulása Erdélybe.
2022 tavaszán ismét pályáztunk a Bethlen Gábor Alapkezelő által kiírt hetedikeseknek szóló tanulmányi kirándulás támogatására. Tavaly a Szlovák Paradicsomban jártunk ezzel az évfolyammal, így idén Erdélyre esett a választás. Tóth Krisztina igazgató-helyettessel összeállítottuk a programot és beadtuk az anyagot. Munkánkat siker koronázta. A két hetedik osztály 35 fővel és 4 kísérő tanárral idén is négy napos útra mehetett.
Indulás előtt a gyerekek prezentációt készítettek a programban szereplő településekről. Egy foglalkozás keretében a digitális eszközöket használva társaikkal megismertették a nevezetességeket.
Tóth Krisztina: Útinapló
Hétfő:
Hajnali 5 órakor gördült be a vadonatúj turistabusz a leányfalui MOL-kút elé. Ott 34 álmos, de izgatott gyermek és négy pedagógus várta, hogy bepakoljunk a raktérbe és elinduljunk idei kalandunk helyszíne, Erdély felé. A határátkelőhöz jött egy tanuló még, mert a közelben töltötték a hétvégét. A határt átlépve az első megállónk Nagyvárad volt, ahol felszállt idegenvezetőnk, Tünde. Ezután a Királyhágó következett. Egy rövid pihenő után tovább indultunk testvérvárosunk, Bánffyhunyad irányába. A városban fényképezkedtünk Ravasz László püspök emlékhelye előtt. Hamar tovább indultunk, mert még hosszú út állt előttünk Kolozsvárig. A városba érkezve megtekintettük Mátyás király szobrát és szülőházát, majd a Szent Mihály templomot csodálhattuk meg belülről is. Az Óvárban meghallgattuk a Karolina -oszlop történetét, majd a Farkas utcai református templomot látogattuk meg. Bepillantottunk a Református Kollégium udvarára is. A Házsongárdi temető előtt idegenvezetőnk megemlékezett az itt nyúgvó híres magyar személyiségekről. A buszra visszaszállva megindultunk szálláshelyünk, Székelyszentlélek felé. Finom vacsora várt minket és végre elfoglalhattuk szálláshelyünket is.
Kedd:
A kiadós reggeli után Korondra látogattunk a sóvágóhoz. Megismerkedtünk a só fajtáival, a feldolgozás menetével és a tulajdonos bemutatta a só darabolását. A sóval teli friss levegőből mélyeket szippantottunk. Búcsúzóul mindenki kaphatott egy sónyalókát, fizetségül csak a keresztnevünket kellett bemondani. A sóvágó műhely boltjában sószappanok, fürdősók és különféle fűszersók közül válogathattunk. Második úticélunk a parajdi sóbánya volt. 243 lépcső vezetett lefelé. Az idegenvezető elmesélte a bánya történetét és a só szerepét régen és napjainkban. A kellemesen hűvös teremben sok szórakozási lehetőség várt ránk. 183 lépcső megmászása után érkeztünk újra a felszínre.
Innen a Sószorosba mentünk, ahol érdekes természeti képződményeket (sókarfiolokat) láthattunk sétánk közben.
A Medve-tó volt a következő úticélunk. A tó alakja felülnézetből kiterített medvebőrre hasonlít, innen az elnevezés. Körbesétáltuk a tavat, bár volt, aki körbe is tudta futni, annyira tele volt energiával.
Ismét Korondra érve a kirakodóvásárban a környék kézműves termékek közül választhattunk ajándéknak, emléknek valót.
A nap utolsó állomása Farkaslakán volt, Tamási Áron síremlékénél. Itt érdekes eseményeket, anekdotákat hallhatunk az íróval kapcsolatban.
Székelyszentléleken ismét meleg vacsora várt minket, és élményekkel telve térhettünk nyugovóra.
Szerda:
Korán reggeliztünk, mert sok-sok látnivaló várt ránk kirándulásunk 3. napján.
Szejkefürdőn a székelykapuk között jutottunk fel Orbán Balázs emlékművéhez.
Székelyudvarhelyen a Vasszékely szobor előtt hallgattuk meg a város és a szobor történetét. A szoborral szemben található a református templom. A szoborparkban híres magyarok mellszobrai láthatóak. Bethlen Gábor, Fráter György, Bem apó, II. Rákóczi Ferenc, Báthory István, Hunyadi János, Csaba királyfi, Szent László király, Wesselényi Miklós, Nyírő József, Kós Károly.
A református templom mögött található a Millenniumi oszlop, mellette pedig a Városháza.
Utunkat folytattuk a Zetelaki víztározóhoz. A hídon átsétálva csodálhattuk meg a táj szépségét. Egyik oldalon kéklő víz, és szinte szabályos félgömb alakú dombok láthatóak; a másikon pedig valószerűtlenül zöldellő völgy, erdős domboldal, apró házak, birkanyáj látványa ejti rabul az arra járót. Ahogy az egyik tanulónk megfogalmazta: „Mintha nem is a valóságban lennénk!”
Gyergyószentmiklósra vezetett tovább az utunk. Az örmény templomban a plébános tartott érdekes beszámolót az örmények és a székelyek közös gyökereiről. Megcsodáltuk a templom díszes üvegablakait (amiken keresztül nem jut elég napfény az épületbe, ezért rendkívül hideg van odabent) és Szent Mihály szobrát, amint éppen az ördögön tapos -szó szerint.
A Békás-szoros felé indultunk tovább. A szoros égbe szökő sziklái ámulattal töltöttek el mindenkit. A Gyilkos-tó szépsége hasonlóan hatott, itt bő egy órát töltöttünk el, teljesen feltöltődve a táj szépségétől. A nap utolsó állomás Csíksomlyó volt, ahol a kegytemplomban megnézhettük a csodatévő Szűz Mária szobrát.
Csütörtök:
Reggeli után Marosvásárhely felé indultunk. A városba érve elsétáltunk a Kultúrpalotába, ahol megcsodálhattuk a színes üvegablakokat és a velencei tükrökkel díszített előcsarnokot. A hangversenyteremben 10 percre beülhettünk Rahmanyinov Szimfonikus táncok c. művének próbájára, ami mindannyiunk számára nagy élmény volt. Ezután a Teleki Téka következett, ahol a könyvtár történetével ismerkedhettünk meg.
Rövid séta után újra buszra szálltunk, és este 9 tájban megérkeztünk Leányfalura. Ez a 4 nap mindannyiunk számára csodálatos élmény volt, örülünk, hogy részünk lehetett benne.
Projektzárás
Ezen a foglalkozáson felelevenítettük a négy nap eseményeit. Kahoot program használatával a diákok versenghettek, hogy mire emlékeznek a látottakból.
https://kahoot.it/challenge/03622477?challenge-id=91b74193-c8b2-416d-8326-061c865b0ebf_1687716365414
Témanap
A Nemzeti Összetartozás Napját idén is projektnap keretében ünnepeltük meg.A felső tagozat koszorút helyezett el Ravasz László püspök szobránál, majd elénekeltük a Himnuszt.
Ezen a napon több foglalkozást is tartottunk. Volt filmvetítés a Gyilkos tó legendájáról, ételkostoló a szülők jóvoltából, makramézás, szópárosító.
Rendhagyó tanóra a Magyarság Háza szervezésében
Szeptember 30-án, Benedek Elek születésnapján ünnepeljük a magyar népmese napját. Ezen a napon a két 7. osztály Budapestre utazott busszal, és meghallgatott egy műsort az Aranytíz Kultúrházban.
A rendkívüli irodalomóra keretében „A magyar mesemondás hagyománya” címmel - Dr. Raffai Judit, vajdasági népmesekutató a gyerekeknek arról mesélt, mi jellemző a népmesére, hogyan alakult ki, kik voltak a nagy mesemondók. Egy népszerű mesemondót, Laci bácsit is hallottunk felvételről, aki humoros történetével minket is megnevettetett. Az előadás után népi játékokat is kipróbáltunk és csodás középkori jelmezekbe öltöztünk. Wospil Adrien
Hírek
Álláshirdetés
https://leanyfaluiskola.hu/allashirdetes/
Matematika-fizika és/vagy informatika szakos tanár
Iskolapszichológus
Polisz® Közétkeztetés
„Megvalósult
Magyarország Kormányának támogatásával”